Ve znamení plasmy
A když už se pustit do přepisu, bylo dobré popřemýšlet nad tehdejším konceptem prostředí. A zde se objevuje pojem Plasma. Je to kompletní změna filozofie desktopu v KDE4. Naprosto revoluční přístup k ploše. Vlastně vše co na ploše vidíte, tj. nejen ikony ale i panel a vlastně i obrázek je jen plasmoidem (plugin pro Plasmu). Navíc vše je založeno na SVG. Takže možnosti prostředí jsou velké. A díky tomu vypadá prostředí tak nadýchaně. Předloha plasmy je však již v KDE3 a jmenuje se SuperKaramba. Plasma v KDE4 kromě vlastních plasmoidů podporuje i přenos obdobných aplikací (Dashboard) z MacOS X. V nové verzi přibývá podpora pro Google Gadgets. Podobnou věci disponují i Windows Vista. Narozdíl od KDE4 ta je podporuje pouze v rámci postranního panelu.
KRunner
Je speciální plasmoid, který běží jako proces vyčleněný z plasmy jako celku. Což znamená že v případě potíží (pádu) plasmy je možné ji jednoduše obnovit. Zároveň je univerzálním spouštěčem aplikací, výstupem desktopového hledání Nepomuk atd. Podporuje pluginy a využívá nastavení plasmy pro určení svého vzhledu.
Phonon
Je zvukovým systémem a náhradou za všemi nenáviděný aRts známý z KDE3. V novém KDE4 jde však nejen o zvukový ale i video framework. Poskytuje API pro vývojáře a umožňuje jim jednoduše napsat mutlimediální aplikace.
PowerDevil
Spolu s novou verzí přišel i nový systém správy napájení. Sice byl dostupný již pro KDE 4.1, ale až v 4.2 přichází plasmoid a hlavně je konečně plně použitelný