První kde se to dá najít? Ke stažení to najdete zde. Jsou zde všechny release verze, které byly vydány. Jsou to však vše jen vývojové a experimentální, proto doporučuju opatrnost. Pro test jsem použil v tu chvíli nejnovější release a to 16178. Odsuď jsem stáhnul archiv, který jsem rozbalil. Zde ovšem čekalo nepříjemné hlášení o jakési knihovně. Přesto jsem už z jedné dizkuse věděl jak problém vyřešit. Do konsole stačilo napsat a spustit následující příkaz:
sed -ir 's/lib([a-z]*[0-9]).so.[01]dd000/lib1.sod000d000d000d000/g' chrome
Po dalším pokusu o spuštění chromia již vše naběhlo v pořádku. Na úvodní stránce prohlížeče je varování, že je to pouhá pre-alpha a opatrnosti není nazbyt. Otestoval jsem prohlížeč na několika stránkách a musím říct že jsem nenašel jedinou chybu, pád či problém. Funguje stejně jako jeho Windows verze.
Jeden rozdíl jsem však přece našel. Dost mi to vyrazilo dech. Výsledek Sunspideru JavaScript Benchmark. Nativní verze pro linux totiž "udělala" test za neuvěřitelných 1522.2 ms! Poslední verzi testovanou (v únoru 2009) ve Windows udělal asi 2200 ms. Rozdíl doslova třídy. Pro zajímost vítěz posledního testu pod linuxem (více v článku Prohlížeče znovu v sobě) z února letošního roku Arora 0.5 test provedl za 2726.0 ms.
Osobně doufám, že již brzy se společnost Google odhodlá a vydá "stabilní" verzi Chromu pro linux. Pokud máte chuť něco zkust určitě doporučuju vyzkoušel. Ale jak jsem již psal je to jen experimentální verze. Na červen chystám další test prohlížečů, opět po čtvrt roce porovnám jejich vlastnosti. Doufám že do té doby bude k dispozici jak Chrome tak nový Firefox 3.5.